top of page

1. Dönem:

Perakende & PropTech

Program Hakkında

Odak Çözümler:

 • Alışveriş Merkezleri

 • Perakende 

 • Ofis Alanları

 • Restoran ve Zincir İşletmeler

Odak Alan ve Teknolojiler:

 • Müşteri Deneyimi 

 • Sensörler

 • Sterilizasyon

 • AR/VR

 • Hava Filtrasyonu

 • E-Ticaret Araçları

 • Hızlı Alışveriş

 • Canlı Video / Canlı Yayın Alışverişi

 • E-ticaret Araçları

 • Fiyat Optimizasyonu

 • AI Termal İzleme ve Video Analizi

 • Dijital Banka Deneyimi

Uygunluk Kriterleri:

​Startuplar

 • Ürün/hizmetin inovatif bir Minimum Uygulanabilir Ürüne (MVP) (en azından tamamlanmaya yakın) sahip olması ve henüz şirket kuruluşunun yapılmamış olması 

Scaleuplar

 • AVM lerin açılışı ile birlikte pilot kullanıma alınabilecek, orta ve uzun vadede kullanımı genişleme potansiyeli olan çözümler 

 • Operasyonun Türkiye’de de varlığı

 • Minimum Uygulanabilir Ürüne (MVP) sahip olması ve 1m USD dan fazla yatırım almamış olması 

 • Türkiye’de en az bir tam zamanlı yöneticisinin var olması

 • Müşteri ve İş Validasyonu yapmış veya Mayıs ayı sonunda validasyon yapmaya hazır olması (satış, pilot uygulama, stratejik ortaklık, vb.

Program Sonuçları

idacapital, Innovate21st Yatırım ve Büyüme Programı ile, Akiş GYO ve Akkök Holding liderliğinde EtkiYap Girişim’in de yer aldığı yatırımcılarla, geniş çaplı bilgi tabanı ve venture capital desteğini sunarak Perakende, Alışveriş ve Ticari Gayrimenkul alanlarında dijitalleşmenin yol açtığı değişimle oluşan yeni ihtiyaçlara yenilikçi çözümler geliştiren girişimcileri destekliyor.

 

Programın ilk fazında 90’ın üzerinde başvuru arasından yapılan ön görüşmeler sonucunda sektörde oluşan değişimlere yenilikçi çözümler sunabilecek 9 girişim seçilerek yerli ve yabancı alanında uzman üyelere sahip bir danışma kuruluna sunumlarını yaptı.
 

Programın ikinci fazında ise yapılan değerlendirmeler sonucunda:

 • Kozmetik sektöründe artırılmış gerçeklik üzerine çalışan Pulpo AR

 • Lojistik ve depolama alanında pazar yeri mantığıyla hizmet veren Park Palet ve Navlungo

 

idacapital tarafından düzenlenecek olan ivmelendirme programına katılmaya hak kazanmıştır ve bu şirketlere 450 bin USD Seri-A öncesi yatırımı yapılmıştır.

İvmelendirme programına katılmaya hak kazanan girişimlerin yatırım yapılabilirlik seviyesini ve iş büyümesini geliştirmeye odaklanan 24 haftalık program içerisinde yatırım analistlerinin ve mentorların yapacağı bire bir toplantılarla finansal model tasarımı, birim ekonomisi analizleri, büyüme ve finansman desteği, VC yatırımcıları ile pazarlama, teknoloji, hukuk ve vergi vb. konularında bilgi paylaşımı imkanı, program ortaklarımızdan ek finansman alma olanağı, VC yatırımcıları ve ortak yatırımcılardan oluşan geniş bir ağa ulaşma fırsatı gibi birçok olanak sunarak bu girişimlerin gelişimindeki büyük destekçileri olmaya devam etmeyi planlıyoruz.
 

.albumtemp.jpg
navlunlogo.PNG
5.png

Referanslar:


NAVLUNGO’nun kurucusu İsa Korkmaz:
 
  “Her konuda ustaca hazırlanmış içerik ve network imkanları barındıran bu programda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Navlungo'nun büyümesini hızlandıracağından şüphemiz yok.”

PARKPALET’in kurucusu Alp Çiçekdağı:
     
   "Parkpalet olarak Innovate21- Büyüme ve Yatırım programına seçildiğimiz için mutluyuz. Programın  yatırımcı profili ve odaklandığı başlıca sektörler olan e-ticaret lojistiği ve proptech (gayrimenkul teknolojileri) bizim Türkiye ve yurtdışı iş modelimizle çok iyi örtüşüyor. Bu süreçte başlayacak olan hızlandırma programı için de heyecanlıyız, büyüme planlarımıza önemli katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

PULPO AR’ın kurucusu Onur Candan:

     “Ortaya koyduğumuz kısa, orta ve uzun vadeli vizyonu en iyi ve en çok anlayan, hatta üzerine katan ve buna inanan Türkiye'deki tek yatırımcı grubu olarak, idacapital ile iş ortaklığa başlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Her toplantımızda farklı açılardan bakarak işimizi geliştirmemize destek oluyorlar. Vizyonumuzu ileriye taşıma idealimiz konusunda bize çok büyük katkıları olacağını öngörebiliyorum. Uzun soluklu başarılı bir işbirliği olacağına inancım tam.” 

AKİŞ GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy:
 
“Akiş GYO portföy yapısına baktığımızda  ağırlıklı olarak perakende sektörüne hizmet verdiğimiz görülebilir. Bu sektörde son yıllarda gelişen , pandemi ile birlikte ivmelenen yeni eğilimleri takip etmek  ve ana iş kolumuzun tamamlayıcısı olan gelişme payı yüksek bu alanlara, girişimlere yatırım ve/veya onlarla iş birliği olanaklarını değerlendirebilmek amacıyla bu programı başlattık. Sektöründe öncü olan bu programın hem şirket olarak bizlere hem de girişimlerin kendilerine önemli katma değer sağlayacağına inanıyoruz. Yapılan yatırımlar ile geliştirilen girişimlerin de desteği ile Akiş GYO yeni büyüme alanlarını ve risk unsurlarını kendi iş modellerine entegre ederek faaliyet gösterdiği sektörde öncü olmaya devam edecektir. Pulpo AR, Park Palet ve Navlungo’nun Perakendenin dijitalleşmesindeki adımlarını heyecanla bekliyor, güvenilir ekipleri ve iş planlarına dayanarak başarıya giden yolculuğunda onları desteklemekten mutluluk duyuyoruz.”

 
ETKİYAP GİRİŞİM’in kurucuları Sertaç Yeltekin ve Şafak Müderrisgil: 
 
“Etkiyap Girişim, inovatif ve teknoloji merkezli projeleri, stratejik olarak “etki yatırımı” odağında tutarak fonlamaktan memnuniyet duyar. Retailtech, proptech ve fintech yatırımlarını sadece küresel ölçekte değil, aynı zamanda Türkiye’de de yapan bir şirket olarak, Pulpo Ar, Parkpalet ve Navlungo girişimlerini konu alan yatırım programının bu start-up  girişimlerinin büyümesini hızlandıracağına ve  onları küresel oyuncular hale getireceğine dair inancımız tamdır.”

 
idacapital kurucu ortaklarından Cem Baytok:
 
“Innovate21st Türkiye’de erken aşama girişim sermayesi ekosisteminde girişimlerin yatırım yapılabilirlik seviyelerini arttırmak için büyük ihtiyaç duyulan bir boşluğu dolduruyor. Programın ilk teması olan Perakende & Proptech başarı ile yatırım fazını tamamladı. Her biri devam yatırımları almaya hazır üç girişimimizin bizlerden ve diğer yatırımcılardan 2021 yılı içerisinde Seri-A yatırımı alarak büyümelerine devam edeceğine inanıyoruz. Innovate21st  programını etki yaratacağına inandığımız diğer alanlarda da devam ettireceğiz”.

Yatırım Alan Şirketler

Navlungo

Navlungo, lojistik yönetimindeki konvansiyonel yöntemlere meydan okuyarak gelecek vaat eden bir yatırım. Navlungo platformu, müşterilerinin nakliye etmek istedikleri ürünler için en uygun lojistik yöntemlerini düzenli ve kolay anlaşılır bir şekilde sunuyor. Böylelikle kullanıcı dostu ara yüzüyle birlikte lojistik yönetimi operasyonları gerçekleştirmek çok kolay bir hal alıyor. Daha çok işletmenin yurtdışıyla iş yapmasına yaptığı katkılardan ötürü, Navlungo’nun ülkemizin ekonomisine ciddi bir katkısı olacağına inanıyoruz. Lojistik yönetiminin dijitalleşmesindeki adımlarını heyecanla bekliyor, güvenilir ekibi ve iş planlarına dayanarak, Navlungo’nun başarıya giden yolculuğunda onları desteklemeye devam ediyoruz.

ParkPalet

ParkPalet depo alanı ihtiyacı bulunan şirketler ile çeşitli konumlardaki farklı depo işletmecilerini hızlı, esnek ve verimli olarak bir araya getirmeyi amaçlayan bir sanal platformdur. Bu platforma ek olarak, kullanıcıları için envanter ve tedarik zinciri yönetimi sağlayan bir depo yönetim sistemi (WMS) arayüzü sunmaktadır. ParkPalet, halihazırda, Türkiye’nin 16 farklı konumunda 200 depo ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin kurucu takımı, lojistik, endüstriyel emlak geliştirme, lojistik operasyon, depo yönetimi ve tedarik zinciri teknolojileri gibi farklı sektörlerde en az 15 sene tecrübesi olan profesyönellerden oluşmaktadır.
Lojistik ve endüstriyel emlak sektörlerinin dijitalleşmeden büyük bir fayda sağlayacağı ve bu faydanın yaratacağı verim artışının daha sağlam ve güvenli tedarik zincirlerinin oluşumunda büyük bir etkiye sahip olacağı öngörüyoruz. Yatırımcılar olarak biz, ParkPalet’in sunduğu bu hizmeti değerli buluyoruz ve bu bağlamda sahip oldukları vizyona güveniyoruz.

PulpoAR

PulpoAR ticaret platformlarına ve akıllı aynalara entegre olabilen artırılmış gerçeklik aracı üreten bir teknoloji şirketidir. Ürettiği teknoloji ile gözlük ve makyaj şirketlerinin deneme ürünlerini ikame ederek bu şirketlere maliyet avantajı sağlamaktadır. Özellikle Covid-19 salgınının etkisiyle de internet alışverişine yönelen tüketici davranışlarına hitap eden bu teknoloji, tüketicilerin satın alma kararlarını daha güvenli ve kolay hale getirerek bir aracı olarak da görev yapmaktadır. Artırılmış gerçeklik pazarının beş yıl içinde %153 büyümesi beklenirken giyim ve makyaj şirketlerinin %94’ünün hem maliyet avantajı sağlamak hem de satışları arttırmak adına satış sürecinde artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanmayı hedefledikleri bilinmektedir. PulpoAR, Türkiye, ABD, İngiltere ve Brezilya olmak üzere dört farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Yatırımcıları olarak PulpoAR’ın sunduğu teknolojinin potansiyelini değerli buluyoruz ve bu yatırım ile destekliyoruz.

AKİŞ GYO (2).png
idacapital HiRes.bmp
download.png
bottom of page